Képzeljünk el egy nem is olyan távoli jövőt, ahol létrejön egy amolyan Google-höz hasonló gigacég, csak még annál is nagyobb. Ahol az emberek az új közösségi oldalon, a Körön mindent posztolnak magukról, megosztanak, kommentelnek, üzeneteket küldenek... Ahol apró kamerák figyelik az emberek minden mozdulatát, akár még a lakásán is. Egy jövőt, ami útelágazáshoz érkezett. Ti melyik úton indulnátok tovább?
Mae, a huszonéves lány még csak pár napja dolgozik álmai munkahelyén, de máris teljesen átalakult az élete. Mihez kezdjen ezekkel a tapasztalatokkal? Dave Eggers sokkoló konkrétsággal rajzolja meg napjaink szép új világát. A Kör fiatalos, menő kaliforniai szoftvercég, amelyben nem nehéz ráismernünk a Facebookra vagy éppen Google-re. Lelkesedésük és profizmusuk pillanatok alatt elhozza a tökéletes modernizációt de mi a helyzet a privát szférával és az egyéni szabadságjogokkal? A Kör dermesztő víziója közelebb van hozzád, mint gondolnád.
Értékelés:
Dave Eggers könyvét egyesek nem hiába hasonlítják Orwell 1984 c. regényéhez, amely burkolt társadalomkritika. Mint tudjuk, ott is a Nagy Testvér figyeli az emberek minden mozdulatát, a tévé egyirányú kameraként is funkcionál, és a Gondolatrendőrség pillanatok alatt meghurcol, ha ellenkezel a kormány nézeteivel.
Eggers könyve annyiban kicsit más, hogy nagyjából a 20 év múlva akár be is következhető jövőt mutatja. Disztópia maximum a hangulatában van, amely bár eleinte utópisztikusan indul, és az ember tátott szájjal olvassa a könyvet, ahogy egyre jobban haladunk a vaskos lapok között, úgy kúszik fel az ember bőrén valami néma rettegés. Hiszen persze, mennyire fantasztikus is egy ilyen gigacég. Mennyire szuper, hogy már nincsenek eltérő nicknevek a honlapokon, hanem mindenki a saját nevén szerepel az összesen, és egy jelszava van mindenhova. Amikor a Körön keresztül már mindent elintézhetünk, a névtelenség eltörlése pedig a kommenteket és az embereket egyaránt moderálja. Szuper, nem? De milyen, amikor már kötelező jelleggel kell posztolnod mindenről, a napod kb. minden percéről, és ha hétvégén nem jelensz meg egy céges rendezvényen - vagy ha nem "zingelsz" azaz nem posztolsz róla -, bajba kerülsz. Amikor már annyira beleeszi magát a digitális világ a mindennapjaidba, hogy a melóhelyen 8 monitorod van, de ha nem érkezel elolvasni a közösségi oldalon közben mind a 400 üzenetet, bajba kerülsz... Amikor már éjszaka is a netet bújod, hogy megfelelj a napi limitnek, és minden fontos és nem fontosra egyaránt reagálj. Amikor egy új, technikai forradalom előtt állsz, apró kamerák kezdik el figyelni minden mozdulatodat, sőt hamarosan mindenkiét szerte a világon. Jó, mert megszűnik a bűnözés? Rossz, mert megszűnik a szabad akarat? Te melyik oldalon állnál?
A Kör című könyv olyan életbevágó és modern problémákat dolgoz fel, amely az olvasó velejébe vág, és én például biztos, hogy kötelező olvasmánnyá tenném a gimnáziumban. A hangulata egyszerre felemelő és ijesztő, mert ez a modern könyv döntés elé állít, ítélkezel és ítéltetsz, választasz és aggódsz, kicsit elgondolkodsz a saját életedről is. És a felismerés, hogy csak egy hajszál választ minket el ettől a jövőtől? Talán a döntés, hogy ez a globális cég jó-e vagy rossz, épp annyira megosztja majd az olvasókat is, mint magát a könyvbeli szereplőket.
Bátran ajánlom minden disztópia vagy szépirodalom után érdeklődőnek. Fiataloknak és idősebbeknek egyaránt, azoknak, akik szeretik a technika vívmányaiba dugni a fejüket, vagy azoknak, akik szerették Orwell könyvét, és már régóta keresnek valami olyasmit, csak mégis sokkal "maibbat". Nekem a kedvencek közé került, és sokszor félre kellett tennem, hogy elgondolkozzak a miérteken, és azon, hogy én melyik utat járnám be.
A könyvből egyébként film is készül Tom Hanks és Emma Watson főszereplésével, amely 2017-ben kerül a mozikba. Én már most biztos vagyok benne, hogy nagy sikert fog aratni!
Pontozás:
Egyedi besorolásom: 7. Number ONE (Full kedvenc)
Karakterek: Imádtam mindet! Persze, furák voltak meg rémisztőek, de hát olyan valóságosak, hogy szinte éreztem és tapintottam őket.
Borító: 9/10 Nem rossz a borító, de nem is tudom, van valami hiányérzetem. Talán értékeltem volna egy céget a háttérben vagy valami technikai kütyüt. Egyébként meglepően nagy a könyv, nem egy zsebbe való olvasmány.
Kinek ajánlom: Lásd fentebb.
+ pont: Mert lehúzza a leplet a torz közösségi oldalon feltüntetett életünkről, mert elgondolkodtat a jövőnket és az emberiség jövőjét illetően. Mert megoszt és döntésre kényszerít.
- pont: Mert szeretnék folytatást!