Mi történik akkor, ha egyszer csak egy zakatoló vonaton találjuk magunkat, és azt sem tudjuk, merre robogunk? Ha nem emlékszünk a kisváros nevére, ahonnan elindultunk? Mi lesz velünk, ha Kalkuttába keveredünk, és a múltunkról semmiféle információnk nincs? Szárú, az ötéves indiai kisfiú egy szerencsétlen véletlen folytán India egyik legveszélyesebb városába kerül. Volt otthona, most nincs semmije. Mit várhat az emberektől, az érzéketlen tömegtől? Vajon túl lehet élni azokat a megpróbáltatásokat, amelyek elé az élet állítja őt? Hogy juthat el egy kisfiú Indiából Ausztráliába? Képes lesz új életet kezdeni? Találkozhat még valaha az édesanyjával? Megtudhatja egyáltalán, hol élte le élete első öt évét? Vajon ki lehet az igazi oroszlán?
Az Oroszlán Saroo Brierley valós története a kitartásról, az önfeláldozásról és a hitről.A könyv alapján készült a többszörös díjnyertes film Nicole Kidman, Rooney Mara és Dev Patel főszereplésével.
Értékelés:
A fülszövege alapján figyeltem fel elsősorban a könyve, ami felkeltette az érdeklődésemet, legfőképp azért, mert ez egy megtörtént, igaz történet, amit Saroo egy szellemíró segítségével vetett papírra.
Eleinte arra számítottam, hogy egy regényesített, fordulatokkal és párbeszédekkel teli verziót kapok, hamar rá kellett jönnöm azonban, hogy ez az életrajzi könyv leginkább egy elbeszélésre hasonlít – ami nem baj, csak szeretném felhívni erre a figyelmet. Emiatt leginkább azok figyelmébe ajánlanám a kötetet, akik szeretik az igaz történeteket, és nincs gondjuk ezzel az elbeszélős formával. Azt nem mondhatom, hogy maga a cselekmény unalmas lenne, hiszen a visszaemlékezések során végigkövetjük Saaro úját alig ötévesen, ahogy családjától elszakadva Kalkuttába keveredik, mindenféle fura emberekkel hozza össze a sors, hogy végül a világ egy teljesen más felére csöppenjen: Ausztráliába.
Mindamellett, hogy megtudjuk, ez a kisgyerek milyen nehézségeken ment át, felnőtt korában is vele tartunk az igazi családja utáni nyomozás során. Leginkább az tetszett a kötetben, hogy megismertet kicsit Indiával, nem csak a helyi gyerek, hanem a felnőtt, már inkább turistának és ausztrálnak számító Saaro szemszögéből is. Megmutatja, mekkora különbség van az ausztrál és indiai állapotok között, milyen esélyei vannak vagy épp nincsenek egy gyereknek az egyik vagy épp a másik helyen. Érdekes, amikor a könyvben összehasonlítja a gyerekkori emlékit a rút valósággal, és bár néha ezek a dolgok egyezést mutatnak, gyakran torzulnak is.
Alapvetően egy viszonylag egyszerű, emberi, elgondolkodtató történet, emberségről, szeretetről, családról és önkeresésről.
Megjegyzem, külön értékeltem a fényképeket könyv végében az igazi Saaroról és családjairól.
Pontozás:
Egyedi besorolásom: 5. Nagyon jó
Karakterek: Nyilván valós, nem kitalált személyek. Mondjuk, az elbeszélőn kívül a többit nem nagyon ismerjük meg,
Borító: 8/10 A film alapján készült. Igazából nem rossz, de jobban örültem volna valami attól függetlennek.
Kinek ajánlom: Az igaz történtek, elbeszélések kedvelőinek. Nincs benne sok párbeszéd, sem pörgős cselekmény. Csak egy történet.
+ pont: Az alap – egyébként igaz – történet érdekes és egyedi. És a könyv végén lévő valós képekért.
- pont: Nem egy elbeszélésre számítottam, hanem egy regényesített verzióra.